Otizm Tedavisinde olumlu uygulamalar

ceylannur

Yeni Üyemiz
Otizm Tedavisinde olumlu uygulamalar
Otizm çok küçük yaşlarda başlayan, iletişim ve etkileşimde bireye engeller yaratan, tekrar eden ve dar kapsamlı davranışlara neden olan beyin gelişimini durduran ve yaşam boyu süren bir gelişim rahatsızlığıdır farklı seviyelerde gelişim gösterebilir. Otizmin kalıtımsal olduğu düşünülmektedir. Otistik çocuk sayısı son zamanlarda oldukça artmıştır. Otizmin tedavisi yoktur fakat otistik çocukların rehabilitasyonu olumlu sonuçlar vermektedir.

Rehabilitasyona alınan çocukların gerek ev olsun gerek rehabilitasyon merkezleri olsun birtakım şartlar dahilinde rehabilite edilmesi, alacağımız sonuçların verimini arttıracaktır. Bu açıdan aşağıdaki uygulamalar otistik çocukların rehabilitasyonunda mesafe kat etmemizi sağlayacaktır. Otizmle ilgili

1- Otistik çocuklar mümkün olduğu kadar aynı yaş grubundaki çocuklarla beraber rehabilite edilmelidir.

2- Fiziki şartları sağlanmış güvenli bir ortam oluşturulmalıdır.

3- Çevrede uyaranlar bol olmalıdır.

4- Uygulama sahiplerinin davranışları tutarlı olmalıdır.

5- Görsel ve sözel ipuçlarıyla uyaranlar zenginleştirilmelidir.

6- Öncelikler belirlenerek çocuğunu bağımsız davranabilme özellikleri arttırılmaya çalışılmalıdır.

7- Uygulayıcılar davranış değiştirme teknikleri konusunda uzman olmalıdırlar

8- Ana öncelik iletişim olmalıdır

9- Ölçmede temel faktör otistik çocuğun davranışı olmalıdır. İstenilen davranış sergilendiğinde başarı sağlanmış olmaktadır.

10- Otistik çocukların davranışlarının bireyselleştirilmesi ve bağımsızlaştırılması birincil öncelik olmalıdır.

Otizm rehabilitasyonu için şu uzmanlardan muhakkak destek alınmalıdır!

Konuşma/dil Patalogu
Özel eğitim Personeli
Fizyoterapistler
Eğitim görevlileri
Psikaytr ve psikologlar

Tutarlı ve istikrarlı çaba gösterildiğinde otistik çocuklar topluma uyumlu hale gelebilmektedir. Her şeyden evvel hastalığı kabullenmek ve çözünü için adım atmak gereklidir. Boş vermişlik sizi ve çocuğunuzu mutsuz edecektir.​

Üst Alt