Patatesli Burma Börek

Nur Hanım

Aktif Üyemiz
p1030689.jpg

Malzemeler (Hamur için)

• 4 su bardağı un
  • 1 çay bardağı sıvıyağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2,5 çay bardağı su
  • 1 yemek kaşığı sirke
Açılan bezelerin üzerine sürmek için

• 100 gr eritilmiş margarin
  • 1 çay bardağı sıvıyağ
İç harcı için

• 4 adet büyük boy patates
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı salça
  • tuz, karabiber, pul biber
  • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
Üzerine sürmek için

• 1 adet yumurta sarısı
  • Çörekotu, susam

p1030687.jpg

Hamurun yapımı için unu ve tuzu derin bir kaba alıyoruz ve ortasını havuz şeklinde açıp, sıvıyağ, sirke, su ekliyoruz. Tüm malzemeyi karıştırıp güzelce yoğuruyoruz. Ölçüler tam geliyor ama su bardağınızın boyutuna göre biraz daha un veya su eklenebilir. Benim bardağımla tam olmuştu. Kulak memesi yumuşaklığında olan hamurun üzerine un serpip, üzerini örtüyoruz ve en az yarım saat dinlendiriyoruz. Bu sırada iç harç için patatesleri haşlıyoruz. Yemeklik doğranmış soğanı sıvıyağ ile kavurduktan sonra salçamızı katıyoruz. 2 dakika kadar kısık ateşte kavuruyoruz ve çatala ezilmiş patateslerimizi ekliyoruz. En son baharatları da ekleyip, soğumaya bırakıyoruz.
Gelelim hamurun açımına. Püf noktalarına dikkat ederseniz, o kadar kolay açılıyor ki, siz bile şaşırıyorsunuz :) Dinlenmiş olan hamuru 10 bezeye bölüyoruz. Her bezeyi güzelce yuvarlak yapıyoruz ve hepsini merdane ile tatlı tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Masamızın üzerinde 10 tane tabak büyüklüğünde hamurumuz oluyor. Eritilmiş margarini ve 1 çay bardağı sıvıyağı karıştırıp, açılmış bezelerin üzerine bolca fırça yardımı ile sürüyoruz. 5 dakika bekleyip, ilk sürdüğümüz hamurdan başlıyoruz açmaya. Elimizle çeke çeke açıyoruz. İnanın çok rahat açılıyor. Ufak tefek yırtılmalar oluyor tabi ama onlarda sarınca kapanıyor. İncecik açılan hamurun üzerine küçük küçük parçalar halinde iç harcımızı yayıyoruz ve rulo şeklinde sarıyoruz. Ruloyu hafifçe elimizle çekerek uzatıyoruz. Yağlanmış tepsiye gül böreği şeklinde yerleştiriyoruz. Kalan hamurlarıda aynı şekilde rulo yapıp çevresine yerleştiriyoruz. Üzerinini yumurta sarısı ve çörekotu ile tamamladıktan sonra önceden ısıtılmış, 170 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz. Yaklaşık yarım saat sürüyor.

p10308401.jpg

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
harika olmuş,,,bu çarşaf böreğinin yapımına benziyor,,,ama çok basit ve hafif bir börek hemen yapalım haaa
ben yapıyorumda herkes yapsın diyorum:)

HASAN CAN

Administrator
Yönetici
ağlamak istiyorum sayın seyirciler. Böreeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeekkkkkkkkkkkkkkkk b:e

Üst Alt