Zehir Uzmanı Macawlar

MURATS44

Özel Üye
Zehir Uzmanı Macawlar

Her canlının
düşmanlarından korunmak için kullandığı belirli bir yöntemi vardır. Bitkilerin
düşmanları da genellikle böcekler ve kuşlardır. Bazı bitkiler saldırganlardan
korunmak için özel bir tedbir geliştirir ve zehirli tohumlar üretirler.
Tohumlarındaki bu kimyasal, "strikinin" adı verilen çok etkili bir zehirdir. Bu
özel üretim sayesinde gerçekten de amaçlarına ulaşırlar. Zehrin tadını alan ya
da durumun farkına varan canlı, vakit geçmeden bu bölgeden uzaklaşır. Ancak kimi
zaman durum değişir. Bitkiler, kendilerinden daha akıllı avcılarla karşı karşıya
kalırlar.

Amerika'nın tropikal topraklarında yaşayan bir papağan türü olan Macawlar bu akıllı avcılardan biridir. Macawların besinlerini zehirli tohumlar oluşturmaktadır. Peki nasıl olup da bu canlılar zehirli tohumlar ile beslenmektedirler? Bu aşamada gerçekten de mucizevi bir tasarım örneği ile karşı karşıya kalırız. Bu kuşlar, besleyici değeri yüksek ancak zehirli olan bu tohumları yedikten hemen sonra belli bir bölgedeki kayalıklara doğru uçarlar. Oraya vardıklarında ise burada bulunan bazı killi kaya parçalarını kemirip yutarlar. Kuşların ortada herhangi bir sebep yok iken kil yutmaları kuşkusuz oldukça şaşırtıcı bir davranıştır. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda bu garip davranışın gerçek nedeni anlaşılmıştır.


Killi kaya parçaları "kaolin" maddesine sahiptir. Kaolin maddesinin özelliği ise, tohumların içindeki zehri emebilmesidir. Macawlar bu sayede tohumları sindirebilmekte ve zehirden dolayı herhangi bir zarar görmemektedirler.

Bir papağanın kilin içinde bulunan maddelerden kendiliğinden haberdar olması elbette ki mümkün değildir. Şüphesiz Macaw bu maddenin zehrin etkisini giderdiğini öğrenmiş veya bunu önceden deneyerek görmüş değildir. Bu durumda karşımıza çıkan manzara son derece düşündürücüdür. Acaba Macawlar kildeki "kaolin" maddesinin toksinleri yok edici özelliği olduğunu nereden bilmektedirler? Bu bilgiyi tesadüfen öğrenmiş ve uygulamış olabilirler mi? Papağanların bir tür tıp veya kimya bilgisine sahip olduklarını varsayabilir miyiz? Elbette tüm bunlar imkansızdır. Bu durum, bu canlılara yapmaları gerekenleri öğreten, onlara bunu ilham eden bir Aklın varlığını apaçık ortaya koymaktadır. Bu üstün aklın sahibi Allah'tır. Bu canlılar, Allah'ın kendilerine bildirdiği şekilde hareket eder, o şekilde beslenir ve Allah'ın dilediği biçimde yaşarlar.

Her canlının Allah'ın kontrolünde olduğu bir ayette şu şekilde haber verilmiştir.

"Ben gerçekten, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a tevekkül ettim. O'nun, alnından yakalayıp-denetlemediği hiç bir canlı yoktur. Muhakkak benim Rabbim, dosdoğru bir yol üzerinedir (dosdoğru yolda olanı korumaktadır.)" (Hud Suresi, 56)
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt