Türk iş dünyası hemfikir: ‘İhanet cezasız kalamaz‘

Ömer-28

Aktif Üyemiz
Türk iş dünyası hemfikir: ‘İhanet cezasız kalamaz‘
yemen_iran_arasinda_casus_krizi13435898500_h908422.gif

Dışişleri Bakanlığı'ndaki devlet zirvesine yönelik casusluk faaliyetine tepkiler büyüyor. “Dinlemeler ulusal güvenliğe alçakça bir saldırıdır” diyen Türkiye iş dünyası temsilcilerine göre bu hainlik cezasız kalmamalı.
Türk İş dünyası, Dışişleri Bakanlığı'ndaki casusluk faaliyetine "Hukuk dışı bir terör eylemi ve kişisel haklara müdahale" sözleriyle tepki gösterdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), toplantının illegal şekilde dinlenip servis edilmesiyle ilgili açıklamasında dinlemelerin ulusal güvenliğe yönelik alçakça bir saldırı olduğunu vurguladı. Açıklamada, "Ulusal güvenliğimizi zedeleyecek, tehlikeye sokacak hiçbir hareketi kabul etmemiz, gerekçesi ne olursa olsun mazur görmemiz mümkün değildir.

Devletimizin mahremiyetinin kamuoyuna yansıtılmasını bekamıza yapılmış bir ihanet olarak görüyoruz" denildi. İş dünyasının etkili isimleri de sert açıklamalarda bulundular...

HEM TÜRKİYE DÜŞMANI HEM VATAN HAİNİ

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, görüşmelerin, ortam dinlemesi yapılarak internete düşmesini, "Ahlaksızlık, vicdansızlık ve vatan hainliği" olarak niteledi. Türkiye'nin Dışişleri Bakanlığı'nı dinleyenin her kim olursa olsun Türkiye'nin ve açık düşmanı olduğunu belirten Ali Kopuz, "Bu konuşmayı dinleyen ve internete aktaran bir ülke ise o ülke Türkiye'nin düşmanıdır. Eğer yapan bir cemaat, cemiyet, vakıf ya da dernek ise de vatan hainidir. Teşkilatların başlarındakiler de bu ülkeye karşı ihanet içindedir. Bu millet hainleri unutmaz" dedi.

AHLAKSIZLIK, REZİLLİK VE ALÇAKLIKTIR

Emrullah Turanlı- Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı: Devlet içinde devlet olanlar bunu yapıyorsa ben kabul etmem asla sözkonusu değil. Bu ahlaksızlık, şerefsizlik, alçaklıktır. Bu rezilliktir. Sen kim oluyorsun ki devletin görevini üstlenerek telefon dinlemesi yapıyorsun. Ne hakla yapıyorsun bunu. Beni devlet dinlesin, suç teşkil eden bir iş yapmıyoruz. Devlet herkesi dinlesin, hırsızı, yolsuzluk yapanı ortaya çıksın.

BAHANE NE OLURSA OLSUN KABUL EDİLEMEZ

Mehmet Büyükekşi - TİM Başkanı): Bu durumu normal karşılamak mümkün değil. Ne iş dünyası, ne politikacısı, ne gazetecisi, ne de normal vatandaşın dinlenmesi kesinlikle hukuka aykırı ve kanunsuz bir durum. Böylesine şeffaf bir yönetim anlayışı olan bir yönetimde bu tür durumların yaşanması iş dünyası olarak bizi üzüyor ve kınıyoruz. Her kim olursa olsun, çeşitli bahaneler uydurarak belli bir amaca hizmet uğruna kişilerin özel hayatlarına müdahale kabul edilemez.

TEPKİMİZİ GÖSTERMELİYİZ

Erkan Güral - Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Başkanı: "Hukuka aykırı bir durum. Bu durum kişisel hak ve özgürlüklere direkt müdahale anlamına geliyor. Yasal ve legal olmayan her şeyin karşısında durmamız gerekiyor. Adı paralel devlet veya her ne olursa olsun tepkimizi gösteriyoruz. Yapılan işlemi iş dünyası olarak kınıyoruz. Yaşanan son gelişmeler Türkiye'ye zarar veriyor, tansiyon daha fazla yükselmeden sükunet sağlanmalı."

TİCARİ SIRLARIMIZ VAR

Ahmet Nazif Zorlu (Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı): "Gelişmeleri şaşkınlıkla izliyoruz. Bir insanın özel hayatına bu kadar girilmez. Bu kayıtlarda her türlü ticari sırlar yer alıyor. Bunların rakiplerime veya malum kesimin işadamlarına sızdırılmadığını nereden bileceğim? Telefonla konuşmaya çekinir olduk."

Üst Alt