Günün Hadisi

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici
"Allah’ım! Bana kendi sevgini ve Senin yanında sevgisi bana fayda verecek kimsenin sevgisini ver."
Tirmizî, "De’avât", 73

Moderatör tarafında düzenlendi:

Muhtazaf

Yönetici
Ebu Zerr radıyallahu anh anlatıyor. "Rasulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Müslüman olan bir kul, sahip olduğu her bir maldan Allah yolunda bir çiftini infak ederse, cennetin kapıcıları onu mutlaka karşılar ve her biri kendi beklediği kapıdan girmesi için davet eder."
Sahabe:
"Bu nasıl olur?" diye sorunca, şöyle cevap verdi:
"Diyelim ki malı deve cinsindendir, iki deve; sığır cinsindendir, iki sığır infak eder."
(Nesai)

Muhtazaf

Yönetici
Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim içerisinde Allah(ın adı) zikredilsin diye bir mescid bina ederse, Allah da cennette bir ev bina eder." Nesâî, Mesâcid 1, (2, 31)

Muhtazaf

Yönetici
Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Cehennem ehlinin azâb bakımından en hafif olanının ayaklarına demirden ayakkabılar giydirilip ayakkabıların harâretinden beyni kaynar.”
(Buhâri)

Nur Hanım

Aktif Üyemiz
Kim güzelce abdest alırsa, o kimsenin günahları tırnaklarının altına varıncaya kadar bütün vücudundan çıkar."

Müslim, Tahâret 33. Ayrıca benzer rivayetler için bk. Nesâî, Tahâret 84; İbni Mâce, Tahâret 6

Muhtazaf

Yönetici
Resulullah sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir.”
(Buhâri, Mezâlim 3)

Muhtazaf

Yönetici
Zandan sakının. Çünkü zan, sözlerin en yalan olanıdır.
(Al-Bukhari, "Vasaya", 8, "Nikah", 45, "Feraiz", 2, "Edeb", 57, 58; Muslim, "Birr", 28)

Muhtazaf

Yönetici
"Allah’ım! Bütün işlerimin sonucunu güzel eyle, beni dünyada rezil olmaktan ve ahiret azabından koru."
(İbn Hıbban, "Ed’ıye", No: 949;el-Heysemi, "Ed’ıye", 33, No: 17390; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 4/181)

6

Üst Alt