Günün Hadisi

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici
"Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne-babası onu Hristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar."
(Buhârî, cenâiz 92; Ebû Dâvut, sünne 17; Tirmizî, kader 5)

Muhtazaf

Yönetici
Kim bir zalimin zulmünü bildiği halde, zalim ile beraber yürürse, muhakkak o islamdan çıkmıştır.
Taberani

Muhtazaf

Yönetici
Rasûlullah ﷺ şöyle buyurdu:
Münafığın alâmeti üçtür:
Konuşunca yalan söyler, söz verince sözünde durmaz, kendisine bir şey emanet edilince hıyanet eder.”
Buhârî," İman", 24.

Muhtazaf

Yönetici
Ömer b. Hattâb (r.a), insanların dünyalıklardan elde ettiği şeylerden bahsetti ve:
“Ben, Hz. Peygamber’in gün boyu açlıktan kıvranıp, karnını doyuracak âdi hurma bile bulamadığını gördüm” dedi.
(Müslim, Zühd 36; İbn Mâce, Zühd 10)

Muhtazaf

Yönetici
Allah'ım! Kederden ve üzüntüden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, borç yükünden ve insanların kahrından sana sığınırım.
(Buhârî, De’avât,39; Nesâî, İstiâze, 7, 25;Ebu Dâvûd, "Sâlat",367)

Muhtazaf

Yönetici
Kim ki, kendisini insanlara, olduğundan daha fazla Allah'tan korkar gösterirse, o, münâfıktır.
Camiü's-Sağir Hadis No: 8383

Muhtazaf

Yönetici
Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur:
'İki serinlik namazını (sabah ve ikindi namazlarını) kılan kimse, cennete girer.'
(Buhari, Mevakit, 26)

Muhtazaf

Yönetici
Fakirleri kollayıp gözetiniz. Aranızdaki zayıflar sâyesinde Allah’dan yardım görüp ve rızıklandığınızdan şüpheniz olmasın
(R.Salihin)

BULUT

Aktif Üyemiz
Yönetici
Enes b. Mâlik (r.a.)'a Hz. Peygamber (s.a.v.)'in:
"İslâm'da, dostluk anlaşması (hılf) yoktur." buyurduğu sana ulaştı mı?" denildi. O da:

"Hz. Peygamber (s.a.v.) benim evimde Kureyş ve Ensâr arasında dostluk anlaşması yaptı." demiştir.
عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِكٍ رضي الله عنه أَنَّهُ قيل له أَبَلَغَكَ أَنَّ النَّبِيَّ قَالَ لا حِلْفَ فِي الإِسْلامِ فَقَالَ قَدْ حَالَفَ النَّبِيُّ بَيْنَ قُرَيْشٍ وَالأَنْصَارِ فِي دَارِي

Üst Alt